Souboj! Tamron 70-200 f2.8 Di VC USD Vs. starší Canonem 70-200 f/2.8 L USM

Test: Tamron 70-200 f2.8 Di VC USD kde dostal jedničku a stal se Tipem měsíce!

Když jsem dostal možnost otestovat nový Tamron, rozhodl jsem se ho hned výkonově a uživatelsky poměřit s Canonem, který vlastním několik let.

Co se týče velikosti a hmotnosti jsou na tom oba objektivy téměř naprosto podobně. Zpracování vypadá stejně dobře jako u Canonu. Co se týče ceny, je v současné chvíli nový Tamron asi o 5 tisíc korun dražší než nový Canon (bez stabilizace) a za tuto cenu získáte stabilizátor, který Vám může pomoci při reportážním focení z ruky.

Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD Canon lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

První zádrhel nastává, když se s Tamronem snažíte reportážně fotografovat. Může mi někdo říct, proč je tu naprosto vše obráceně? Zoom kroužek se pro Tamron již klasicky otáčí na druhou stranu, ostřící prstenec blíže k přístroji než zoomovací. Nechápu proč. Tato nepříjemnost mi poměrně vadí a mohu říci, že pro dlouholetého „Canonáře“ je to záležitost několika hodin používání, než si to zažije. Co mi taky znepříjemňovalo práci s Tamronem byl fakt, že stativový kroužek při otáčení zadrhával.

Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Rozhodl jsem se oba objektivy otestovat v terénu při fotografování fotbalu juniorů s Canonem 7D při maximálně otevřené cloně, průběžném ostření a všech ohniskových vzdálenostech. Než je začnu srovnávat, chci říct, že z obou objektivů leze +- podobný výstup. Když bych měl hodnotit optickou kvalitu fotografií a měl udělat souhrn, tak dám li Canonu 90%, musím Tamrona ohodnotit 80%. Ostření u obou je svižné a přesné. Co se týče špatně zaostřených fotografií, číslo u obou je asi 1/3 ze všech pořízených. Celkově ale musím říct, že ani jedna fotografie z Tamronu nevylezla „superostrá“, ale z Canonu mi jich z celkových asi 150 určitě 10 vylezlo.

Pokud bych měl zhodnotit a určit vítěze testu, tak mě osobně na monopodu, který jsem při fotografování používal podal lepší výsledky osmiletý Canon. Rozdíl není propastný, ale v době, kdy použitý Canon v tomto stáří stojí okolo 20.000 Kč (nový stojí přes 60.000 Kč) (na místo 35.000 Kč za Tamron) je alespoň pro mě osobně jasná volba. Mezi řečí, neumím si pomoci, ale důvod, který pan Březina s panem Pihan uvádějí ve své videorecenzi pro koupi Tamronu minimální zaostřovací vzdálenost 130 cm namísto 150 cm u Canonu mi přijde velmi úsměvný :-)

Canon EF 70-200mm f/2.8L USM lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Pro koho je tedy Tamron? Pro toho, pro koho má stabilizátor naprosto zásadní význam a nemá na druhou stranu neomezený rozpočet. Protože stabilizovaná verze Canonu 70-200 f/2.8 L IS USM II je zhruba nyní o 30.000 Kč dražší a to už je hodně. Ideální v případě, že Váš přístroj na vyšší ISO šumí a proto akutně potřebujete prodloužit čas v ruce pro potřebný výstup.

Objektiv Tamron nám zapůjčil na testy dovozce Penta CZ s.r.o.

Tamron_Autorizovaný-Prodejce-ČR_logo Tamron_3_dny_servis_logo Tamron_5_let_zaruka_logo

2 thoughts on “Souboj! Tamron 70-200 f2.8 Di VC USD Vs. starší Canonem 70-200 f/2.8 L USM”

  1. Děkuji Zdeňku za názor. Určitě s ním máte více zkušeností, než já, když jsem jej dostal na víkend na testování. Prvně řeknu, že jsem se rozhodl vybrat přístroj s APS-C chipem a stejně tak jsem mohl sáhnout po FF. Proto beru test jako objektivní – jedno tělo, dva podobné objektivy. To že ze 7D leze určité množství špatně zaostřených fotografií je téma mnoha internetových článků a nikdo pořádně neví čím to. Osobním testováním jsem zjistil, že pomáhá průběžné ostření středovým bodem. I já si umím představit fotografovat s tímto tamronem sport a třeba i svatby. Jak jsem napsal, výstup je velmi podobný, ale na základě důkladného prostudování pořízených fotografií a také v poměru cena/výkon vyhrál Canon-

  2. Prvně se dost divím poznámce o obráceném směru otáčení prstenců. Pokud si koupím Tamron za hodinu nemám co řešit. Pak vlastním ho od doby co byl uveden na trh a mám jej nasazený na Canon 5D markiii. Ostrých fotek mám téměř 90%, zbytek je vždy mojí chybou, ostřím jinam!! Poté tohle ( Celkově ale musím říct, že ani jedna fotografie z Tamronu nevylezla „superostrá“, ale z Canonu mi jich z celkových asi 150 určitě 10 vylezlo.) Nechtělo by to hledat chybu třeba v C7Déčku nebo jinde. Měl jsem 7Déčko, výstupy nejsou to co na FF. Takže když to shrnu, lze s Tamronem celkem úspěšně fotit sport, jen se to musí trochu umět a vědět jak a kam ostřita hlavně“ jak nastavit foťák“. S Tamronem převážně fotím portréty s důrazem na ostrost, hlavě z ruky!! Hezký den

Komentáře nejsou povoleny.